Başarılar

BAŞARILAR

Robotik

FRC - Uluslararası
ORANGE COUNTY
NİSAN 2016
FRC
Chairman's Award
FRC - Uluslararası
NEW YORK
Mart 2016
FRC
Duyarlı Profosyenellik Kupası
FFL - Marmara Bölgesi
Marmara Eğitim Köyü
02-03 Mart 2013
FLL Marmara Bölgesi Yarışması
Robot Tasarım 1.lik Kupası
FLL - Uluslararası
Türkiye
2010-2011
Türkiye Robotik Turnuvası
İkincilik kupası
FLL - Uluslararası
ABD Missouri
5.03.2011
FLL Robotik Türkiye Turnuvası
Şampiyonluk Kupası
FFL - Uluslararası
İstanbul
2008-2009
5. First Lego Ligi
En iyi Robot Tasarım Ödülü

Yarışmalar

Tübitak - Uluslararası
Danimarka
Temmuz 2013
44.Uluslararası Fizik Olimpiyatları
1 gümüş madalya
Fizik Olimpiyatı
Tayland
Temmuz 2011
42. uluslar arası fizik olimpiyatları
2 Gümüş madalya
Fizik Olimpiyatı
Tayland
Temmuz 2011
23. uluslar arası bilgisayar olimpiyatları
1 Bronz madalya
Tübitak - Uluslararası
Kazakistan
Ocak 2010
Uluslararası Fizik Zhautykov Olimpiyatı
1 altın, 1 gümüş madalya
Fizik Olimpiyatları
Meksika
Temmuz 2009
40. Uluslar arası Fizik Olimpiyatları
1 altın, 1 gümüş madalya
Tübitak - Uluslararası
İstanbul
2007-2008
TUBITAK Bilim Olimpiyatları
1 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalya

PATENTLER

TÜRKİYE’NİN PATENT BAŞVURU SAYISI EN YÜKSEK OKULU

Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencilerimiz bugüne dek çeşitli ödüllere layık görülen toplam 86 orijinal proje geliştirdi. 70 öğrencimiz fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilgisayar, coğrafya, tarih ve enerji dallarında 57 projeyle ulusal proje yarışmalarına katıldılar. 18 proje TÜBİTAK bölge sergilerinde sunulmaya hak kazandı. Hazırlanan her proje okulumuzu farklı proje yarışmalarında temsil ederek ödüllendirildi. Toplam 70 adet faydalı model ve patent başvurusu yapıldı.

Yurt içi Başarılar

Tübitak - Ulusal
Ankara
Kasım 2014
21. ulusal bilim olimpiyatları
1 altın , 1 bronz madalya
Tübitak - Ulusal
Ankara
Kasım 2012
20.Bilim olimpiyatları Fizik 2.aşama sınavı
1 altın , 1 gümüş madalya
Darüşafaka Lisesi- Ulusal
İstanbul
Haziran 2012
3.Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri
Genç Matematikçi ödülü - 3.lük
İstek Özel Belde Okulları
İstanbul
2012
5. Fen Bilimleri Araştırma Projeleri
3.lük
Tübitak - Ulusal
İstanbul
Aralık 2011
19. Ulusal Bilim Olimpiyatları
1 altın, 4 gümüş, 1 bronz madalya
1. İstanbul İl MEM - Ulusal
Ankara
Kasım 2011
Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım
1.lik

Robotik Çalışmaları

Yeni nesil üretim biçimleri, disiplinler arası çalışmalardan doğuyor. Bu nedenle verilen eğitim de disiplinler arası çalışmaları destekleme üzere dönüşüyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde eğitimin bir parçası olarak uygulanan STEM derslerinin başında robotik çalışmaları geliyor.

Robotik çalışmaları öğrencilerin algoritmik düşünme becerilerini geliştirirken inovatif düşünme, projelendirme, programlama, sunum yapma, disiplinler arası çalışma becerilerini de en üst seviyeye çıkarıyor. Bahçeşehir Koleji robotik alanında Türkiye’nin en çok kupaya sahip olan okulu olma özelliğini taşıyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri hazırlık sınıfından itibaren FIRST LEGO League (FLL) yarışmalarında okullarını temsil etmeye başlıyorlar. Robotik çalışmalarının ilk basamaklarından olan NXT setleriyle her yıl değişen küresel bir probleme çözümler bulacak şekilde proje geliştiren öğrenciler, yaptıkları robotlarla temsili birtakım problemleri de otonom olarak çözüyorlar.

Algoritma ve bilgisayar programlamanın temellerini FLL robotik çalışmaları sayesinde öğrenmeye başlayan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri robotik yarışmalarına katılarak takım halinde ve bireysel olarak hareket edebilme, sorumluluk alabilme, topluluk karşısında konuşabilme, araştırma yapma, sunumlar yapabilme gibi çok önemli beceriler ediniyorlar.

Robotik öğrencileri 9. ve 10. sınıftan itibaren de hazırlık sınıfındaki robotik öğrencilerinin koçluğunu yapıyor. Bu sayede hem tecrübelerini alt gruba aktarıyor hem de kendileri için gelecekte son derece önem taşıyan liderlik becerilerini ediniyorlar.

10. ve 11. Sınıflardaki başarılı robotikçiler ülkemizi ABD’de düzenlenmekte olan FIRST Robotics Competition (FRC) ve benzeri daha ileri seviyedeki robotik yarışmalarında temsil ediyorlar.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, gelecekte mühendislik ve tıp alanlarını tercih edecek olan öğrenciler için paha biçilemez faydalar sağlayan robotik çalışmalarına tam destek veriyor. Robotik yarışmalarında dereceye giren öğrenciler, yurt dışı üniversite başvurularında tam burslu kabul almak üzere önemli avantaj elde ediyorlar.


Robotik Başarılarımız

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri bugüne dek FLL turnuvalarında 6 Türkiye şampiyonluğu, 3 Dünya ve Avrupa şampiyonluğu olmak üzere toplamda 60’ın üzerinde kupa kazandı.


Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA 3646 dünyanın en iyi ilk 3 takımı arasında

Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı INTEGRA 3646, 29 Mart – 1 Nisan 2017 tarihleri arasında ABD California’da düzenlenen FIRS Robotics Competition’ın en saygın ödülü olan Chairman’s Award’u ülkemize kazandırdı. Geçtiğimiz yıllarda Judges Award ve Team Spirit Award gibi ödülleri kazanarak ülkemizi ABD’de en iyi şekilde temsil eden INTEGRA 3646, FIRST Robotics Competition’da ikinci kez Chairman’s Award’un sahibi olan ilk ve tek Türk takımı oldu. INTEGRA 3646 bu büyük ödülün ardından Houston’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 4000 takım arasında ilk 3’e girerek “California Bölgesel Şampiyonluğu ve Chairman Dünya Finalistliği” ödüllerinin sahibi oldu.


Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi Takımı FRC 4th Dimension, 2018 Dünya Robotik Şampiyonası’ndan Judges Award ile döndü.

2017 yılında ilk kez katıldığı FRC Dünya Şampiyonası’na “Rookie Inspiration Award”u almaya hak kazanan İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi takımı FRC 4th Dimension, 2018 İstanbul Bölgesel Turnuvası’nda “Winner” ve “Chairman’s Award” ödüllerini kazandı. FRC 4th Dimension, 2018 yılında ABD Houston’da düzenlenen Dünya Robotik Şampiyonası’ndan ise “Judges’s Award” ile dönerek büyük bir başarıya imza attı.


Bahçeşehir Koleji Samsun Fen ve Teknoloji Lisesi Takımı 7465 Magnatech Estonya’da Ülkemizi Başarıyla Temsil Etti.

2017 yılından itibaren robotik şampiyonalarına katılarak çeşitli ödüller kazanan Samsun Fen ve Teknoloji Lisesi robotik takımı 7465 Magnatech, Haziran 2018’de düzenlenen Estonian Open International Championship’te Türkiye’yi başarıyla temsil ederek ülkemize Sunum İkincilik Ödülü ile döndü. Başarılı robotik takımı 2018 yılında Dünya Robotik Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti.


FRC Off-Season

Bahçeşehir Kolejinin gerçekleşmesine destek verdiği, Türkiye’de ilk kez yapılan FRC Off-Season’a Bahçeşehir Koleji robotik takımları damga vurdu. 2017 yılında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi takımı INTEGRA 3646 yarışmalarda “Woodie Flowers (Koç Ödülü)”, “Engineering Inspiration”, “Safety Animation” ve “Winning Alliance (Alliance Captain)” olmak üzere 4 kupa alırken; FRC Off-Season’da 2018 yılında İzmir 50. Yıl Kampüsü robotik takımı 4th Dimension, bir okulun alabildiği en yüksek puanı alarak ayrı bir rekora imza attı.


Bilim Projeleri

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri özellikle 9. ve 10. sınıfta bilim projeleri konusunda geniş katılımlı çalışmalar yapıyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri; Bahçeşehir Üniversitesi, Bahçeşehir Kolejini destekleyen diğer üniversitelerden akademisyenler, okul içi akademik birimler ve öğretmenlerinin liderliğinde her yıl TÜBİTAK yarışmalarına kendi bölgelerinden en fazla projeyle katılma hakkı almayı başarıyor.


Bilim Projeleri

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri, TÜBİTAK liderliğinde düzenlenen bilim olimpiyatlarına her yıl düzenli olarak katılarak büyük başarılara imza atıyor.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri özellikle Fizik Olimpiyatları’nda elde ettikleri başarılarla öne çıkıyor. Türkiye’yi temsilen her yıl Fizik Olimpiyatları’na giden öğrenciler, çok sayıda altın, gümüş ve bronz madalya ile yurda dönüş yapıyor.


Proje Çalışmaları

Türkiye’nin geleceğinin üretimden geçtiğine inanan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde ürün tabanlı yapılan öğretim, öğrenciye çok büyük katkılar sağlıyor ve bu yolla öğrenilen bilgiler çok daha kalıcı be faydalı oluyor. Bu nedenle Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri üretim odaklı birçok aktivitede yer alıyor.


Ulusal Matematik Olimpiyatları

Bahçeşehir Koleji öğrencileri, Türkiye’nin her yerinden lise öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen Matematik Olimpiyatları’na katılıyor. Öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de düşünme becerileri ölçen bir sınav kurgusu şeklinde planan Ulusal Matematik Olimpiyatları’nda dereceye giren öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi bursu ve yurt içi – yurt dışı gezi programlarıyla ödüllendiriliyor.


TOEFL, IELTS ve SAT Başarıları

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde üst düzeyde dil eğitimi verilir. Öğrencilerden yurt dışı hedefi olanlar için IELTS, TOEFL ve SAT sınavlarına hazırlık olanakları sunulur. Mezunlarımızın önemli bir kısmı özellikle ABD’de bulunan üniversitelerde öğrenim görmeyi tercih ettikleri için her yıl SAT sınavlarına hazırlanan pek çok öğrenci vardır.

Dünyada ilk 10 içinde sıralanan birçok üniversiteden tam burslu kabul almanın önemli koşullarından biri SAT başta olmak üzere TOEFL gibi sınavlarda üst düzeyde başarı göstermektir. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri her yıl uluslararası dil yeterlilik sınavlarında yaşıtlarını geride bırakan başarılara imza atarlar.


BİR BAŞARI HİKAYESİ

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri, akademik başarılarıyla Türkiye’nin zirvesinde yer alıyor.

Robotik Turnuvalarında Uluslararası Başarılar

2009 yılından beri ulusal ve uluslararası robotik turnuvalarında sayısız kupa ve ödül kazanan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri robotik takımları “Dünya Şampiyonluğu” dahil 60’ın üzerinde kupanın sahibi olarak benzeri olmayan bir rekora imza attı.


Üniversite Sınavlarında Türkiye’nin Zirvesinde

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri %100 başarıyla tercih ettikleri üniversitelere ve bölümlere yerleşiyor, özel kontenjanla ülkemizin en prestijli üniversitelerinde burslu olarak eğitim alıyorlar, Türkiye dereceleriyle zirvede yer alıyorlar.


Dünya Fizik Olimpiyatları

Öğrenciler her yıl Dünya Fizik Olimpiyatları’na katılıyor ve dereceler kazanıyor. 2014 yılında Atınç Çağan Şengür, Dünya 2’incisi olarak büyük bir başarı kazandı ve bu başarısıyla University of Chicago’dan burslu eğitim hakkı elde etti.


En Fazla Projesi Kabul Edilen Okul

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri her sene başta TÜBİTAK olmak üzere ulusal ve uluslararası bilim proje yarışmalarına katılarak bilime yön verecek inovatif buluşlarıyla dikkat çekiyor.


En Fazla Faydalı Model Sahibi Olan Okul

Türkiye’nin en çok patent başvuru yapma hakkına sahip olan okulu olan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri, ürettikleri faydalı modellerle inovasyon ve bilimi bir araya getiren projelere imza atıyor.


Dünyanın En Prestijli Üniversitelerinden Burslu Kabul

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri; Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Yale University, University Of Chicago, Northeastern University, Case Western Reserve University, Worcester Polytechnic Institute, University Of Denver ve Illinois Institute Of Technology’nin de içinde olduğu dünyaca ünlü üniversitelere burslu kabul edilmektedir.


Yurt Dışı Üniversitelerden Alınan Kabuller

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri öğrencileri özellikle ABD’de bulunan ve dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alan birçok üniversiteden “Tam Burslu” olarak kabul alıyor. Okulumuzda edindikleri beceriler ve sağlanan yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti sayesinde öğrencilerimizin kabul aldığı yurt dışı üniversitelerden bazıları şunlardır:

 • Stanford University
 • Massachusetts Institute of Technology (M.I.T.)
 • Yale University
 • University of California at Los Angeles (UCLA)
 • Brown University
 • University of Toronto
 • University of Washington
 • University of British Columbia
 • Washington University in St. Louis
 • Bucknell University
 • Leiden University
 • Rice University
 • Vanderbilt University
 • Exeter University
 • Reed College
 • UBC University of British Columbia
 • Florida Institute of Technology
 • Rochester Institute of Technology
 • Oglethorpe University
 • Worcester Polytechnic Institute
 • Drexel University
 • Fairleigh Dickinson University
 • Amherst College
 • Pomona College
 • Colby College