Başvuru ve Kabul Süreci

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ BAŞVURU VE KABUL SÜRECİ


5 Mayıs – 20 Mayıs 2021 :
Tüm Öğrenciler İçin Apply FenTek Üzerinden Online Başvuru Tarihleri
5 Mayıs – 20 Mayıs 2021 :
Bahçeşehir Koleji Öğrencisi Olmayan Öğrenciler İçin Apply Fentek'e Portfolyo Yükleme Tarihleri
22 Mayıs 2021 :
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine Geçiş Sınavı
1 Haziran 2021 :
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine Geçiş Sınavı Sonuçlarının Açıklanması
2 Haziran - 6 Haziran 2021 :
Kabul Alan Öğrenciler İçin Mülakat Tarihleri
*BK öğrencileri için mülakat süreci lise ve ilgili fen ve teknoloji lisesi müdürü inisiyatifinde belirlenecektir.
2 Haziran - 16 Haziran 2021 :
Mülakata Alınmayacak Bahçeşehir Koleji Öğrencilerine Eğitim Burs Oranlarının Bildirilmesi ve Kayıt İşlemleri
6 Haziran 2021 :
Mülakat Puan Girişlerinin Tamamlanması İçin Son Tarih
7 Haziran - 16 Haziran 2021 :
Mülakat Sonucunda Kabul Alan Öğrencilere Eğitim Burs Oranlarının Bildirilmesi ve Kayıt İşlemleri
16 Haziran 2021 :
Kabul Alan Öğrenciler İçin Son Kayıt Günü

ADIM ADIM APPLYFENTEK GEÇİŞ


APPLYFENTEK GEÇİŞ Sınavı Nedir, Kimler Katılabilir?

 • ApplyFenTek GEÇİŞ; Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nde 10.Sınıftan itibaren okumak isteyen 9.Sınıf öğrencileri için yapılacak kabul sınavıdır. Sınava 2020-2021 Eğitim- Öğretim yılında 9.Sınıfta öğrenim görmekte olan ve başvurunu koşullarını sağlayan tüm öğrenciler katılabilir.

Başvuru Koşulu Nedir?

 • Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin ApplyFenTek GEÇİŞ Sınavı’na başvuru yapabilmesi için Bahçeşehir Koleji tarafından AGİS sınavları puan ortalamalarına göre belirlenmiş olan yüzdelik dilimde yer almak gerekmektedir.

  **Belirlenen yüzdelik dilimde yer alan öğrencilerimizin isimleri okul müdürlüklerine gönderilmiş olup, başvuru koşulunu sağlayan öğrencilere başvuru durumuyla ilgili bilgilendirme okul yönetimi tarafından yapılacaktır.

 • Bahçeşehir Koleji öğrencisi olmayan öğrencilerinin ApplyFenTek GEÇİŞ Sınavı’na başvuru yapabilmesi için kendisine en yakın Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’ne giderek bireysel sınava girmesi, değerlendirme sonucunda 500 puan üzerinden 350 puan ve üzerinde alması gerekmektedir.

Başvuru Koşullarını Sağlıyorum, Nasıl Başvuru Yapabilirim?

 • Apply FenTek (http://app.applyfentek.com) internet sitesinde yer alan Apply FenTek Geçiş sınavına başvur linki ile https://app.applyfentek.com/gecis/basvuru sayfasına yönlendirilecektir. Burada yer alan başvuru sayfasındaki bilgileri eksizsiz ve doğru doldurarak “Fen ve Teknoloji Lisesi Geçiş Sınavı”na başvuru yapmış olmaları gerekmektedir.

Başvuruda Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Öğrenci Bilgileri kısmında güncel ve geçerli bir e-posta adresi ile başvuruda bulunmalısınız.
 • Hedef okul tercihlerinizi yaparken tercihlerin başvuru sonrasında değiştirilemeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Sınav başvurusunun tamamlanması için velilerimizin mutlaka mail, telefon ve adres gibi bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.
 • Başvurusu tamamlanan (mail doğrulaması ve tercih işlemi) her öğrenciye Apply FenTek ve sınav günü sisteme girişte kullanacakları bir PIN kodu verilecektir. Bu kodun sınav sonuçları açıklanana kadar saklanması gerekmektedir.
 • Sınav başvurusu yapan her öğrenci tercih yapmalıdır. Türkiye genelinde bulunan 16 Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nin isimleri ve konumları Apply FenTek sitesinde yer alacaktır. Bu okullardan 10.Sınıf için açık kontenjanı bulunan okullar ise tercih kısmında yer alacaktır. Velilerimizin bu okullardan tercih önceliğine göre en az 1 en fazla 3 tanesini seçmesi gerekmektedir.

Başvurudan Sonra Yapmam Gereken Bir şey Var Mı?

 • https://app.applyfentek.com/gecis/basvuru üzerinden yaptığınız başvuru ön başvurudur.
 • Başvurunuzun aktif hale gelmesi için sisteme kayıtlı e-mail adresinize gönderilen maildeki linke tıklayarak hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir.
 • Başvuru saatinizi takip eden 48 saat içinde hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir, doğrulama yapılmayan hesaplar pasif hale gelecektir.


Sınavda Hangi Derslerden Soru Sorulacak?

 • Sınavda Türk Dili ve Edebiyatı/Okuma-Anlama (4 adet), Matematik (8 adet), Fizik (3 adet), Kimya (3 adet), Biyoloji (3 adet) ve İngilizce (4 adet) derslerinden toplam 25 adet soru sorulacaktır. Sınav soruları 9.Sınıf öğretim programı çerçevesinde hazırlanacaktır. Sınav süresi 120 dakika dır.

Sınava Katılırken Yapmam Gereken Bir Şey Var Mı?

 • Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine GEÇİŞ Sınavı Fen ve Teknoloji Lisesi kampüslerimizde online olarak yapılacaktır. Sınavda dinleme soruları da olduğundan yanınızda bilgisayarınızın kulaklık girişi ile uyumlu bir kulaklık bulundurmalısınız.
 • Sınav Giriş PIN kodunuz da yanınızda olmalıdır.

Sorularınız ve destek almak için onlinesinav@bahcesehir.k12.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz